Loading...

Aktualności

Festiwal Nauki w “Prymasie”

„Naukowy zawrót głowy”
4 października w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Nr V pod hasłem Naukowy zawrót głowy, odbył się I Opolski Festiwal Nauki w „Prymasie”, pomysłodawcą
i koordynatorem którego była mgr Arleta Piwko. Impreza ta została objęta honorowym patronatem Prezydenta miasta Opola, Opolskiego Kuratora Oświaty oraz Dziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. dziekan Politechniki Opolskiej dr hab. inż. Janusz Wielki, prodziekan Po dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień oraz z ramienia Prezydenta miasta Opola – pani Sylwia Orlik. Festiwal rozpoczęły występy artystyczne naszych uczniów, którzy zabawiali gości śpiewem i tańcem.
Na Festiwal zostali zaproszeni uczniowie klas VIII opolskich podstawówek, którzy dzięki nauczycielom i uczniom z „Piątki” mogli obejrzeć, ale przede wszystkim wziąć udział w przygotowanych warsztatach i eksperymentach, które miał pomóc naukowo spojrzeć na otaczający nas świat.
Warsztaty z matematyki – prowadzone przez mgr Ewę Adamczyk – miały pomóc
w odpowiedzi na pytanie: „Czy w 80 dni można objechać świat?”. Śledząc przygody Fileasa Fogga i korzystając ze współczesnych środków lokomocji ósmoklasiści mieli obliczyć, w ile dni współcześnie można objechać świat. Natomiast na zajęciach z geografii (pod okiem mgr Aliny Szajdy) mogli dowiedzieć się, jak bez nawigacji zawsze dotrzeć do celu.
W pracowni biologicznej, dzięki p. mgr Urszuli Pisarek, zaproszeni uczniowie mogli wyizolować DNA z owoców kiwi, które następnie oglądali pod mikroskopem. Kolejne doświadczenie dotyczyło tzw. sferyfikacji, czyli zamykania substancji alginianu sodu oraz chlorku wapnia w kulki, które dzięki barwnikom stawały się kolorowe.
Gluten był tematem warsztatów chemicznych. Dzięki przeprowadzanym doświadczeniom ósmoklasiści mogli z mąki otrzymać gluten. Jednak najbardziej zaskakujący był dla nich fakt, że mogli dotknąć czegoś, o czym do tej pory tylko słyszeli, zwłaszcza przy dyskusjach o diecie bezglutenowej.
Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się „kuchenne rewolucje fizyczne”, prowadzone przez mgr Jarosława Muzolfa , w trakcie których młodzi goście mogli przekonać się o tym, że z fizyką mamy do czynienia na co dzień. Do doświadczeń wykorzystano głównie pompę próżniową, dzięki której można było zagotować wodę, czy diametralnie powiększyć objętość bitej śmietany. Ósmoklasiści mogli również przekonać się o tym, że gwałtowne schładzanie może mieć nieoczekiwany skutek: na własne oczy zobaczyli, jak pod wpływem obniżenia temperatury puszka po napoju gwałtownie się kurczy. Na koniec zajęć dowiedzieli się, w jaki sposób neonówka może zaświecić bez prądu.
W pracowni językowej można było poszerzyć wiedzę z języków obcych: angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego. Pod okiem nauczycieli, magr Joanny Dobrzyńskiej-Róg, mgr Elżbiety Paproty i mgr Angeliki Tasarek, graliśmy w quizy językowe i koło fortuny. Ósmoklasiści wzięli też udział w konkursach dotyczących francuskich domów mody oraz podobieństw między językiem hiszpańskim i angielskim.
Zajęcia z wychowania fizycznego odbyły się pod hasłem: Co ma wspólnego Egipt ze seed-ballem. Pod okiem pana mgr Andrzeja Kowalczyka ósmoklasiści mieli okazję poznać zasady wspomnianej gry i sprawdzić predyspozycje i umiejętności grając z uczniami „Piątki”.
W czasie przerw przygotowaliśmy dla uczniów pokaz ognia, który wraz ze swoimi przyjaciółmi zorganizowała uczennica klasy 2 F – Małgorzata Smiatek.

To była pierwsza część I Opolskiego Festiwalu Nauki w „Prymasie”. Już wkrótce zaprosimy na część drugą, która zostanie poprowadzona przez pracowników naukowych PO, UO oraz Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy p. mgr Arlecie Piwko za pomysł i czuwanie nad całą imprezą.