plo

zlo

wlo

rekrutacja 2021 22

Zbiórka karmy

W okresie od listopada do grudnia 2022 r. w Zaocznym Liceum Ogólnokształcącym Dla Dorosłych i Liceum Ogólnokształcącym Dla Dorosłych odbyła się zbiórka darów dla Miejskiego Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu. Uczniowie wymienionych szkół przynieśli karmę dla psów i kotów oraz koce. Przekazanie darów do Schroniska odbyło się w dniu 10.01.2023 r. Koordynatorem akcji była nauczycielka biologii mgr Ewa Szymków – Cmokowska.

EPAS – Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego

W roku szkolnym 2022/2023 ruszamy z nową edycją programu EPAS – Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego.
W dniach 22-23 września 2022 r. odbyło się w Warszawie seminarium inauguracyjne programu, z udziałem posła do Parlamentu Europejskiego panem Janem Olbrychtem. W trakcie spotkania zostały omówione zasady realizacji programu EPAS, a w części warsztatowej znalazły się ćwiczenia networkingowe, praktyczne warsztaty z trenerem psychoedukacyjnym panem Marcinem Majkutem oraz prezentacja Goethe Institut o możliwościach współpracy z niemieckimi podmiotami.

Naszą szkołę reprezentowały panie Małgorzata Gregorasz i Małgorzata Podraza.

IMG 20220922 WA0005

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność. Śląsk Opolski"

W tygodniu inaugurującym kolejny semestr nauki, słuchacze Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych i Zaocznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Opolu, mieli możliwość wziąć udział w plenerowych warsztatach historycznych. Skorzystaliśmy z okazji, by obejrzeć wystawę „Tu rodziła się Solidarność. Śląsk Opolski".

Opolski Oddział Narodowego Banku Polskiego, z którym stale współpracujemy, postanowił upamiętnić 32. rocznicę narodzin tego ruchu. Wystawa stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej, ukazuje fenomen Solidarności nie tylko przez pryzmat znanych w całej Polsce wydarzeń z Gdańska czy Szczecina. Przede wszystkim zwraca uwagę na zaangażowanie i poświęcenie milionów Polek i Polaków, mieszkających w takich miastach jak Namysłów, Głubczyce, Brzeg, Nysa czy Opole. Bez ich determinacji i odwagi nie byłoby sukcesu porozumień sierpniowych 1980 r., czy zmian prowadzących do wolnej i demokratycznej Polski po 1989 r.

Warto o tym pamiętać po ponad trzech dekadach od wydarzeń, które na trwałe zmieniły nasza ojczyznę.

A. Wickiewicz

 

Plan lekcji

Plan zajęć na I semestr roku szkolnego 2022/2023 w załączniku
(korekta opisu pliku)

SZKOŁA - AMBASADOR PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - pierwszy rok za nami

13 czerwca 2022 roku zakończyliśmy pierwszy rok realizacji projektu EPAS w naszej szkole "SZKOŁA - AMBASADOR PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO". Odebraliśmy tablicę honorową oraz certyfikaty Starszych i Młodszych Ambasadorów Parlamentu Europejskiego.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom projektu EPAS i zapraszamy do kolejnej edycji w roku szkolnym 2022/2023.

Tekst i foto: Małgorzata Podraza

p1

p1

p1

p1

p1

p1

Wystawa 75x75

image3

16. maja b.r. słuchacze szkół dla dorosłych mieli okazję zobaczyć wystawę p.t. ,,75 X 75”, otwierającą obchody 75 – lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Zaprezentowano zbiory biblioteczne wydane w 1947 r. , ponieważ w tym czasie otwarto placówkę biblioteki publicznej. Całość zaprezentowanych wydań to w pewnym sensie kalendarium publikacji tamtego okresu. Eksponowane książki prezentują literaturę popularnonaukową, literaturę piękną oraz o tematyce regionalnej.

Zwiedzający mogli przekonać się o wartości historycznej eksponatów i wzbogacić wiedzę na temat literatury publikowanej po II. wojnie światowej.

Jadwiga Sawicka

 

image3

image3

Wystawa fotografii Marcina Skupienia

wystawa foto skupienie

W fotogalerii  MBP w Opolu zorganizowano wystawę fotografii Marcina Skupienia p.t. ,,Skupienie”, którą obejrzeli  słuchacze naszych szkół dla dorosłych. Tytuł wystawy nawiązuje do szczegółów, które stanowią istotny element przedstawionych fotografii. Autor uważa, że gdy skupimy swoją uwagę na szczegółach, to wówczas pokazują one rzeczywistość z innej, nowej perspektywy. Zaprezentowane prace w ciekawy i czasem zaskakujący sposób ją oddają.

Wystawa wzbudziła szczególne zainteresowanie uczniów, których pasją jest fotografowanie.

Jadwiga Sawicka

Plan egzaminów

Pobierz Plan_egzaminów_w_WLO_s.1-22.23.docx

Spotkanie z Agnieszką Gajewską

Stanislaw Lem 2W ramach 19. Edycji Opolskiej Jesieni Literackiej, 22 listopada o godzinie 18.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Minorytów w Opolu odbyło się spotkanie z Agnieszką Gajewską, autorką biografii pisarza, twórcy polskiej fantastyki naukowej, Stanisława Lema. Uczniowie naszych szkół dla dorosłych uczestniczyli w spotkaniu na żywo, transmitowanym online na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Agnieszka Gajewska w rozmowie podkreślała, że udało jej się dotrzeć do dokumentów, do których nikt wcześniej nie dotarł. Na ich podstawie w biografii przedstawiła Stanisława Lema jako człowieka doświadczonego przez historię, ze wszystkimi problemami i słabościami. Spotkanie było interesujące i przybliżyło słuchaczom sylwetkę wybitnego twórcy.

Galeria ze spotkania - https://mbp.opole.pl/relacje-z-wydarzen/spotkanie-z-agnieszka-gajewska-19-ojl/

Jadwiga Sawicka

Zródło grafiki: Wikipedia

Lekcje europejskie w Domu Europy

Współpraca Zespołu Szkół Dla Dorosłych z Przedstawicielstwem Unii Europejskiej w Polsce zaowocowała kolejnymi ciekawymi inicjatywami.

10 i 11 grudnia słuchacze naszych Szkół, mieli okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych z cyklu „Lekcje europejskie w Domu Europy”, prowadzonych przez Punkt Informacyjny Unii Europejskiej we Wrocławiu. Tematyka europejska ma szczególne znaczenie dla kształtowania aktywności obywatelskiej i poczucia współodpowiedzialności za przyszłość procesów integracyjnych w Europie, dlatego zajmuje szczególne miejsce w podejmowanych przez nas działaniach edukacyjnych.

Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia
Stefana Kardynała Wyszyńskiego

ul. Kościuszki 14
45-062 Opole

tel 77 454 56 68
tel 77 454 27 51

e-mail: sekretariat@zsprymas.opole.pl