Kalejdoskop

Kalejdoskop

Poczet ZS na spotkaniu pamięci Patrona Szkoły

pr1

11 czerwca 2017 r. Poczet Sztandarowy naszego Zespołu Szkół - pod opieką mgr Małgorzaty Żebrowskiej - godnie reprezentował szkołę na spotkaniu poświęconym myśli i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, ktoóre w Prudniku-Lesie zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" (odział w Prudniku) wraz z zakonem O.O Franciszkanów.

  pr2  pr3

   pr4

Biologiczna wycieczka klasy 2D i 2E

Dnia 8 czerwca 2017 r. klasa 2D i część klasy 2E wybrały się do Wrocławia na wycieczkę w iście biologicznych klimatach. W programie znalazły się atrakcje Uniwersytetu Wrocławskiego - Muzeum Przyrodnicze, Ogród Botaniczny oraz Katedra Antropologii.

            W Muzeum Przyrodniczym obejrzeliśmy z bliska układy kostne kręgowców, zatopiliśmy się w świat zwierząt i roślin oraz przyjrzeliśmy się wystawie o owadach i człowieku. Przy okazji dostaliśmy do uzupełnienia karty pracy, by móc lepiej skupić się na zwiedzaniu. Dzięki temu przypomnieliśmy sobie parę znanych nam już rzeczy z działu botanika i zoologia, a przy okazji poznaliśmy wiele nowych.

            W Ogrodzie spędziliśmy czas na podziwianiu różnych gatunków roślin oraz krzewów, wypełniając przy tym inne karty. Wiele gatunków roślin widzieliśmy na oczy po raz pierwszy, zachwycały nas pięknie kwitnące czosnki, piwonie i kosaćce we wszystkich kolorach.    
     
            Ostatnim punktem programu była Katedra Antropologii i Biologii Człowieka, gdzie podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna udała się na ćwiczenia z układu kostnego, na którym mogliśmy z bliska ujrzeć i dotknąć prawdziwych, spreparowanych kości ludzkich oraz poznać parę ciekawostek dotyczących budowy naszych własnych. Druga zaś była oprowadzana w tym czasie po Muzeum Człowieka, które podzielone było na trzy sale. W jednej tematem przewodnim były patologie kostne oraz ontogeneza, w tym m. in. schorzenia, urazy czy zniekształcenia, w drugim mumie, mumifikacje i pochówki, a w trzecim ewolucja człowieka – przedstawienie czaszek i szkieletów od małpiatek aż do człowieka współczesnego. Po tym dniu wszyscy na pewno jesteśmy bogatsi o nową, biologiczną wiedzę i wiele ciekawych faktów. Przecież nie codziennie człowiek poznaje tajemnice, jakie skrywa jego ciało i szkielet!

Patrycja Drabik klasa 2D

00 01 02 03 04 05 06 

Dzień Otwartych Drzwi 2017 w kilkunastu odsłonach

Dziękując raz jeszcze bardzo, bardzo gorąco wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy z wielkim zapałem zaangażowali się w przygotowanie tegorocznego Dnia Otwartych Drzwi, zamieszczamy poniżej kilkanaście zdjęć (otrzymanych od mgr Katarzyny Błażewskiej, Natalii Malik z kl. II C  i Kasi Zasiny z kl. II B), które pozwolą nam wracać myślami do tego wydarzenia i cieszyć się, że przyjęliśmy tak wielu gości.

  DO2017 24

DO2017 25

DO2017 19

  DO2017 7

DO2017 10

DO 2017 6

DO2017 1

DO2017 2

DO2017 4

DO 2017 9

DO2017 11

DO2017 15

DO2017 20

DO2017 14

DO2017 16

DO2017 22

DO2017 23

DO2017 18

DO2017 21

Wyniki konkursu fotograficznego „Wiosna w obiektywie”
 
Podczas finału konkursu dla gimnazjalistów "Omnibus przyrodniczy", który odbył się 11 kwietnia 2017 r., ogłoszono również wyniki konkursu fotograficznego „Wiosna w obiektywie”.
 
   kf1
 
Komisja była pod dużym wrażeniem wielu zdjęć, w związku z tym przyznano trzy miejsca I (ex aequo)
     Julia Adamska z kl. 1D
     Magdalena  Nowak z kl. 2D
     Wiktor Zygosz z kl. 2D
   kf2
 
Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz dziękujemy uczestnikom za udział!!!

Polak-Węgier, dwa bratanki...

Nauczyciele i młodzież Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V wspólnie podjęli realizację międzynarodowego innowacyjnego projektu edukacyjnego „Polak - Węgier, dwa bratanki”, promującego wiedzę o Węgrzech i przyjaznych relacjach polsko – węgierskich.

Celem tego przedsięwzięcia (we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”) było przywołanie pamięci 60. rocznicy wydarzeń z 1956 roku w Poznaniu i Budapeszcie, poznanie zabytków, sztuki, kultury i zwyczajów narodu węgierskiego. Uczniowie czynnie zaangażowali się w realizację programu Roku Solidarności między Polską a Węgrami.

Efektem jest projekt służący pamięci naszych narodów: przygotowanie wystawy „1956. Polska - Węgry. Historia i Pamięć”, opracowanie prezentacji multimedialnych dotyczących historii (Sebastian Tymczyszyn, uczeń III LO), architektury, sztuki, kulinariów, zwyczajów narodu węgierskiego, reprezentowanie szkół przez poczty sztandarowe w uroczystości odsłonięcia obelisku poświęconego Bohaterom Rewolucji Węgierskiej 1956, przeprowadzenie lekcji dla klas pierwszych „Węgry - historia, kultura i tradycja” w ramach cyklu „Osobliwości Europy”, przygotowanie publikacji „Polak - Węgier, dwa bratanki”. Młodzież wspierana przez nauczycieli zebrała materiały literackie i historyczne. Klasy zajęły się również opracowaniem strony graficznej publikacji, rozwijając i poszerzając swoją wiedzę na temat procesu drukowania, operacji introligatorskich (dobór papieru, formatu, rodzaju oprawy).

dw3  dw2

Podsumowanie wspólnej realizacji innowacyjnego projektu edukacyjnego przez dwie opolskie szkoły miało miejsce w auli V LO. W uroczystości oprócz dyrekcji Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica i V Liceum Ogólnokształcącego, nauczycieli-koordynatorów (Joanny Kozdraś, Joanny Mochniak, Anny Klimczyk) i  uczniów udział wzięli zaproszeni goście - Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Halina Nabrdalik oraz Pełnomocnik Prezydenta ds. Kontaktów Zagranicznych Janusz Karpiński.

dw4  dw7

dw1  dw5

dw6

Relacja z tego wydarzenia oraz realizacji projektu „Polak - Węgier, dwa bratanki” została przedstawiona przez redaktor Halinę Nabrdalik w Radio Opole w programie „Kresowianie Opolanie” (odc. 8 – emisja 19 lutego 2017 roku o godz. 18.05).

Tekst: Joanna Kozdraś

Logowanie