Kalejdoskop

Warsztaty biochemiczne

Dnia 16 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty biochemiczne, prowadzone przez Ambasadora Programu Adamed SmartUp, Krzysztofa Jadczaka i pełniącą funkcję asystentki Urszulę Oko.

  wb3

Warsztaty w całości zostały sfinansowane przez firmę Adamed, a ich organizatorami w szkole były pani Urszula Pisarek i pani Małgorzata Gonos. W zajęciach uczestniczyło kilkanaścioro uczniów klasy I E. Uczniowie mogli samodzielnie wyizolować DNA własne lub truskawki, zidentyfikować mikroorganizmy oraz spróbować swoich sił w zakładaniu profesjonalnych szwów. W praktyce zastosowali wiedzę zdobytą na lekcjach chemii i biologii, z entuzjazmem podejmując się wszystkich zadań.

  wb1   wb5

  wb2

  wb4

     Dyrektor naszej szkoły, wraz z grupą uczniów Publicznego Liceum Nr V w Opolu, będących jednocześnie uczniami szkoły muzycznej, wzięli udział w koncercie Jasnogórskiego Chóru Chłopięco - Męskiego „Pueri Claromontani”, który odbył się w Kościele Ojców Franciszkanów w Opolu w sobotni wieczór (6 stycznia br.).
     Chór we współpracy z Orkiestrą Kameralną PSM i i II stopnia im. F. Chopina w Opolu, dał drugi w tym roku koncert (pierwszy odbył się w Bazylice Jasnogórskiej dzień wcześniej) z okazji 15 – lecia swojego istnienia.

    Wykonanie "Weihnachtsoratorium" (Oratorium na Boże Narodzenie) zostało nagrodzone, przez zgromadzoną publiczność, gromkimi brawami na stojąco, za co chór podziękował krótkim bisem.

   Szkolny chór, pod kierownictwem Przemka Ślęzaka (w tym dniu zastąpił go Michał Naszkiewicz) wykonaniem kilku polskich kolęd, rozpoczął wtorkowe „Kolędowanie z Piątką”. Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V, już po raz piąty, gościło w swoich murach młodzież opolskich szkół podstawowych i gimnazjów. Tegoroczne, jubileuszowe spotkanie uświetnili również: Pan Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty, Pani Kinga Kostuś, reprezentująca Naczelnika Wydziału Oświaty Miasta Opola oraz Pani Zofia Godlewska, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr I w Opolu i Pani Joanna Raźniewska, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opolu. Po występie chóru, Opolski Kurator Oświaty, któremu akompaniował na pianinie Pan Robert Socha, pracownik Kuratorium Oświaty w Opolu, swoim wykonaniem pastorałki „Znak pokoju” i kolędy „Cicha Noc” zachęcił wszystkich uczestników do wspólnego śpiewu. Szkolna aula przez najbliższe trzy godziny rozbrzmiewała dźwiękami najpiękniejszych polskich (i nie tylko) kolęd. Pomysłodawcami i jednocześnie gospodarzami tegorocznego spotkania, byli nauczyciele języka angielskiego PLO Nr V w Opolu, Pani Elżbieta Olak – Posacka oraz Pan Sebastian Raduj. Koncert zakończył premierowy występ międzyszkolnego zespołu muzyki rozrywkowej pod batutą naszego ucznia, Michała Naszkiewicza (kl. IIC).

Więcej na naszym Instagramie i Facebooku.

Już dziś zapraszamy, do przyszłorocznego kolędowania.

                                                                                           Wesołych Świąt!

 

więcej zdjęć

 

Druga grupa Młodych Odkrywców Nauki w Krasiejowie

5 grudnia 2017 r. klasa 1 E, idąc w ślady poprzedniej grupy uczniów naszego liceum, pod opieką mgr Marzeny Kowalskiej i mgr Urszuli Pisarek, uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Juraparku w Krasiejowie. Perfekcyjnie zorganizowane zajęcia odbyły się w ramach programu „Młodzi Odkrywcy Nauki” i udowodniły, jak interdyscyplinarny charakter mogą mieć zajęcia przeprowadzane w tym miejscu, łączące m.in. wiadomości z astronomii, geologii, geografii, paleontologii, biologii, chemii, antropologii.

   Kr2

Kilkugodzinne zwiedzanie Juraparku, w tym oglądanie okien prehistorii i słuchanie wykładu o rozwoju gatunku ludzkiego, spacer pomiędzy zbudowanymi w proporcjach 1:1 modelami dinozaurów oraz obejrzenie autentycznego stanowiska paleontologów, przejazd przez tunel czasu, lekcja o skamielinach czy film dotyczący pochodzenia ziemskich pierwiastków pozwoliły uczniom szeroko spojrzeć na zagadnienie zmian dokonujących się na Ziemi na przestrzeni milionów lat.

Słoneczna pogoda i pogoda ducha uczestników pozwoliły łączyć zdobywanie wiedzy z radością przebywania w zgranej grupie.

   Kr1

Logowanie