Kalejdoskop

,, Open Space’’

 

9 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury z wielkim powodzeniem odbył się Open Space, zorganizowany przez MRM którego tematem była "Tolerancja - rozmowy na tematy aktualne, ważne i kontrowersyjne". Open Space, czyli jedna wielka przerwa kawowa, podczas której trwają rozmowy. Potrzebne składniki?

1. Ludzie, mający chęć do wypowiedzenia się na dany temat.

2. Przestrzeń, w której można pracować (BUFET OBOWIĄZKOWY!)

3. Kartka papieru, by ważne wnioski nie uciekły nam z głów.

 

W naszym Open Space aktywny udział brali opolscy gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz ich opiekunowie. Dyskusje toczyły się przy pięciu stanowiskach, pod patronatem haseł:

- eutanazja,

- aborcja,

- homofobia,

- używki,

- uchodźcy.

Nad dyskusjami przy stanowiskach czuwali nasi Radni. Zostały skonfrontowane ze sobą duże ilości opinii wszelkiego rodzaju, a wnioski, które powstały są kształcącym, istotnym głosem młodzieży, która już za niedługo wejdzie w dorosłość i będzie zmuszona do podejmowania ważnych decyzji. Jeśli wszystkie z nich będą tak samo dojrzałe, rozsądne i przemyślane jak działania oraz słowa, które zostały wypowiedziane dzisiejszego dnia, to przyszłość naszego kraju zostanie oddana w bardzo dobre ręce.

Z naszej szkoły udział wzięli:

- Bartek Budyłowski kl. II D

- Kacper Ogórek kl. II E

Z ramienia nauczycieli:  Beata Romanowska

                        Tekst : Wiktoria Januć z kl. II D (Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta)

 

 

Wykład  dra Piotra Stanka "Obrona Westerplatte. Wokół sporu o Westerplatte.”

W dniu  3 XI 2017 r. na zaproszenie p. Grażyny Binkowskiej gościliśmy w szkole p. dra Piotra Stanka, który wygłosił wykład pt. „Obrona Westerplatte. Wokół sporu o Westerplatte”. Wysłuchaliśmy bardzo interesującego wykładu, który przybliżył nam sylwetki obrońców placówki, a w szczególności mjra H. Sucharskiego i kpt. F. Dąbrowskiego – bohaterstwo, ludzkie dylematy, tragizm i ich późniejsze losy.

Wykład był wzbogacony dobranymi z niezwykłą starannością fotokopiami dokumentów i zdjęć archiwalnych związanych z tematem, a p. dr P. Stanek opowiadał o tych wydarzeniach z wielką pasją.

                                                        Dziękujemy

                                                          Kl. I F

Narodowe Święto Niepodległości w obiektywie.

 

10 XI uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej, uroczystej lekcji historii pt. „Polskie drogi do  niepodległości”. Widowisko poetycko – muzyczne przygotowała kl. I F pod kierunkiem mgr Grażyny Binkowskiej z okazji Święta  Niepodległości starannie dobrane i pięknie wyrecytowane wiersze, wyśpiewane najpiękniejsze pieśni patriotyczne niejednemu widzowi wycisnęły łzy z oczu.

Widowisko obejmowało powstanie kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe, a kończyło się na wydarzeniach z lat 1914 – 1918.  Oprócz wierszy i pieśni zaprezentowane zostały wybrane fragmenty przemówień J. Piłsudskiego, , a wszystko co działo się na scenie było ilustrowane na ekranie prezentacją multimedialną.

Po występie kl. I F cała sala zaśpiewała hymn Polski i pieśń „Pierwsza Brygada”.

To była piękna i wzruszająca  lekcja historii.

Uzupełnieniem uroczystości była dekoracja łącznika plakatami wykonanymi przez uczniów PLO nr V oraz galerią portretów J. Piłsudskiego i wystawą książek w auli szkoły przygotowanymi przez nauczycieli – bibliotekarzy: mgr Urszulę Latałę, mgr Elżbietę Paprotę, mgr Alinę Pasternicką.

Koordynatorem obchodów Święta Niepodległości była mgr Grażyna Binkowska

Panorama02

Panorama01

Spotkanie z Krzysztofem Zanussim

19 października 2017 roku w Auli Zespołu Szkół odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Zanussim. Wydarzenie to miało miejsce w ramach V Konferencji Filmowej pt. Literatura i film, której organizatorem   i gospodarzem był Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji PBW w Opolu.

Czyta więcej:

http://pedagogiczna.pl/2017/10/20/spotkanie-krzysztofem-zanussi/

logo twoja krew

W dniach 20 - 22 X 2017 r. uczniowie - wolontariusze naszej szkoły brali udział w działaniach w kinie Helios w Opolu mających na celu promocję honorowego krwiodawstwa.

W dniu 24 X 2017 r. ci sami uczniowie włączyli się w XV Opolską Wampiriadę. Wsparcie uczniów naszej szkoły zostało docenione przez organizatorów (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu) tak dalece, że zostaliśmy współorganizatorem przedsięwzięcia!

W akcję zaangażowali się głownie uczniowie klas I E i III A

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie

  

Logowanie