Komunikaty

W PLO NR V projekty, warsztaty, konferencje- wspieramy rozwój osobisty uczniów.

PLO NR V dba o kondycję swoich uczniów, mamy fantastyczne wyniki w sporcie, od lat organizujemy Dni Promocji Zdrowia, ale ważna jest dla nas także profilaktyka , dlatego w br szkolnym poszliśmy o krok dalej. Nawiązaliśmy współpracę z Ogólnopolskim Centrum Zaburzeń Odżywiania, które działa w ramach Fundacji Europejskie Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych im. Prof. Kazimierza Twardowskiego. Fundacja i media od lat alarmują o  konsekwencjach anoreksji i bulimii, które mogą być tragiczne w skutkach. Ponad ¼ nastolatków jest niezadowolona ze swojego wyglądu, a ponad ½ chce obniżyć swoją masę ciała. 33% nastolatków odchudza się przy użyciu drastycznych metod, a 72% dziewcząt wykazuje zachowania charakterystyczna dla zaburzeń odżywiania i właśnie dlatego zaalarmowani szokującymi danymi od 9 listopada br. do połowy grudnia PLO NR V uczestniczy w projekcie „Tu nie chodzi o jedzenie”.

Projekt jest kampanią społeczną, której celem jest przełamywanie stereotypów oraz uświadamianie otoczeniu, że zaburzenia odżywiania to choroba, którą się leczy, a powrót do zdrowia jest możliwy. Warunkiem jest kompleksowe i interdyscyplinarne podejście. W ramach projektu przeszkoleni zostaną uczniowie, nauczyciele i rodzice. W 10 warsztatach profilaktycznych wezmą udział wszyscy uczniowie klas I oraz uczniowie klas II D II E ,II F III D. Przeprowadzone zostanie także spotkanie dla grona pedagogicznego, w trakcie którego odbędzie się warsztat pt. ”Rozpoznawanie i wczesna interwencja w zaburzeniach odżywiania” . Rodzice uczniów otrzymają materiały informacyjno -edukacyjne. 15 listopada br. we Wrocławiu psycholog i pedagog naszej szkoły wzięły udział w Ogólnopolskiej Konferencji Edukacyjnej o zaburzeniach odżywiania.

W PLO NR V nauczyciele i wychowawcy wiedzą już jak rozpoznać problem, jak rozmawiać, jak działać. Koordynatorem projektu jest psycholog szkolny Elżbieta Dróżdż.

 

Za Dni Promocji Zdrowia w dniach od 27.11 do 01.12.2017 r odpowiedzialne są nauczycielki biologii Katarzyna Błażewska i Urszula Pisarek, które przygotowały dla społeczność szkolnej bogatą ofertę dotyczącą zdrowia. W tym roku motywem przewodnim jest dynia. Uczniowie przygotowują kiermasz pod hasłem „Coś zdrowego na ząb”, odbędą się warsztaty z fizjoterapeutą oraz studentami politechniki opolskiej. Nasi uczniowie nie zapominają o najmłodszych, w ramach wolontariatu odwiedzą Publiczne Przedszkole nr 42 w Opolu. Klasa III D weźmie udział w zajęciach Państwowej Wyższej Szkoły Medycznej, a w auli PLO NR V uczniowie klas trzecich w sesji naukowej „Najważniejsze jest zdrowie”, wysłuchają wykładu dr Jacka Więcka ginekologa położnika ”Antykoncepcja i rak szyjki macicy”. Wykład „Grupy krwi i układy serologiczne” wygłosi  mgr Aleksandra Malarska. Podsumowanie sesji naukowej i ogłoszenie wyników konkursu poprzedzi wykład mgr Marii Gramberg z PWSZM w Opolu na temat „Sekrety kobiecości” – co się dzieje w organizmie kobiety, jak hormony wpływają na nasz organizm. Chcemy być zdrowi i dlatego stawiamy na edukację. Warsztaty profilaktyczno-edukacyjne, edukacyjno-żywieniowe wspierające rozwój osobisty naszych uczniów to najlepsza profilaktyka.

Logowanie