Język angielski

Język angielski

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/18

Dnia 4 września 2017 roku odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr V w Opolu. Z tej okazji wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami spotkali się w auli.

Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie przywitano wszystkich zgromadzonych i głos zabrał  Pan Dyrektor Romuald  Florczak. Słowami otuchy powitał wszystkich nauczycieli i uczniów.

Po przemówieniu Dyrekcji wprowadziła nas w świetny nastrój klasa II D, która przygotowała fantastyczne przedstawienie. Artystycznie uzdolnieni uczniowie klasy, czyli Adrianna Miszta, Marlena Kandzia oraz Mateusz Maciołek zagrali utwory na saksofonie, skrzypcach i pianinie. Następnie  mogliśmy obejrzeć występ teatralny, który ukazywał rozpoczęcie roku szkolnego z przymrużeniem oka. Na finał klasa IID wykonała wspólnie „ The Cup Song”, który najbardziej podobał się publiczności. Całą uroczystość poprowadzili Wiktoria Januć oraz Łukasz Weinert.  Nad wszystkim czuwała Pani Joanna Dobrzyńska-Róg, która jest wychowawcą klasy
II D.

Autor: Wiktoria Januć

 

2017 1

2017 2

2017 3

2017 4

2 czerwca 2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie z panią konsul Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Pamnellą DeVolder. Uczestniczyli w nim uczniowie z klasy 2B pod opieką pani Joanny Dobrzyńskiej-Róg.

Pani DeVolder jest konsulem do spraw prasy i kultury. Dopiero uczy się języka polskiego, więc całe spotkanie odbyło się w języku angielskim. Pani konsul opowiadała o czarnoskórym mężczyźnie – Gordonie Parksie – żyjącym w latach 1912-2006. Był on fotografem, który skupił swoją karierę na walce o prawa człowieka oraz domagał się również równości wszystkich nacji. Był on niezwykle utalentowany, o czym świadczy zaistnienie w świecie fotografii pomimo dyskryminacji rasowej panującej w tamtych latach. Ma na swoim koncie modowe fotografie i portrety, które ukazały się w znanych magazynach takich jak „Vogue”.

Pani konsul towarzyszyło kilka Polek, które są obecnie stażystkami w konsulacie. Udzieliły one uczniom informacji, jak dostać się na staż w konsulacie, czym się zajmują oraz ile trwa cały proces rekrutacji. Po spotkaniu chętni mieli okazję prywatnie porozmawiać z panią DeVolder. Rozmowa przebiegała w bardzo sympatycznej i otwartej atmosferze. Poruszone zostały m.in. tematy wiz, postrzegania Polaków przez Amerykanów oraz tematy filmowe.
Spotkanie bardzo się udało, uczniowie mieli okazję podszkolić się w języku angielskim, usłyszeć o ciekawej osobistości oraz dostać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące Stanów Zjednoczonych.

Agnieszka Rybij kl. 2B

Wizyta studyjna w Parlamencie Europejskim

Bruksela17 3

30 maja 2017 r. czworo uczniowiów klas 1B i 2B, wraz z opiekunami panią Teresą Seremak oraz panem Sebastianem Radujem, mieli okazję odwiedzić Brukselę oraz portowe miasto Belgii, Brugię. Wszystko to dzięki aktywnym udziale w dyskusji z panią poseł Danutą Jazłowiecką podczas corocznej edycji konkursu tłumaczenia symultanicznego ,,Pokaż język”, która odbywała się na Politechnice Opolskiej.

Bruksela, to miasto wielokulturowe, które jest jednym z najważniejszym miejsc dla Unii Europejskiej. To właśnie w tym miejscu znajduje się Parlament Europejski, składający się z wielu gmachów budynków, siedzib polityków oraz muzeum dokumentującego całą działalność UE ,,Parlamentarium”. Była to świetna okazja, by zobaczyć, jak jedna z największych instytucji unijnych funkcjonuje na co dzień. Dodatkowo zwiedziliśmy stare miasto, rynek oraz zobaczyliśmy znak rozpoznawczy Brukseli- rzeźbę Manekeena. Nie samym zwiedzaniem jednak człowiek żyje - pamiętajmy, iż Belgia słynie z flamandzkich przysmaków, dlatego musieliśmy spróbować regionalnej czekolady oraz belgijskich frytek. W Brugii z kolei mieliśmy więcej czasu wolnego i dzięki tej swobodzie dostrzegliśmy, jak naprawdę wygląda zwykłe życie Belgów oraz poznaliśmy bliżej ich kulturę.

Myślę, że dla każdego z nas wycieczka ta była świetną okazją, by zdać sobie sprawę jak ważną instytucją jest Unia Europejska, jak wiele krajów zrzesza ze sobą i co Polska zyskała dzięki swojemu członkostwu. Dodatkowo, była to dobra okazja, by w praktyce sprawdzić swoje zdolności lingwistyczne.

                                                                                                          Tekst: Natalia Kossowska (kl. 1B)

Bruksela17 1

  Bruksela17 2

Dnia 24 kwietnia 2017r. klasa I D udała się do sądu pod opieką Pani Joanny Dobrzyńskiej- Róg. Uczestniczyliśmy w czterech rozprawach w Sądzie Rejonowym w Opolu, który znajduje się przy ulicy Ozimskiej.

Pierwsza rozprawa dotyczyła przemytu narkotyków z Holandii i rozprowadzeniu ich po Polsce. Podczas przerwy, kiedy sędzia Pan Adam Szokalski przygotowywał wyrok, my mogliśmy zadawać pytania Pani prokurator oraz Pani mecenas. Poznaliśmy specyfikę tych zawodów oraz jak wygląda dzień pracy tych Pań.

Następna rozprawa dotyczyła przemytu tytoniu przez obywatela Ukrainy, niestety po tym zdarzeniu nie będzie mógł osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej.

Trzeciej rozprawie towarzyszyła szczypta adrenaliny, ponieważ zostali wprowadzenie na salę przez policjantów trzej osadzeni. Sprawa dotyczyła bójki, która została wszczęta po spożyciu alkoholu. Nie tylko podczas tej rozprawy alkohol odegrał ważną rolę.

Czwarta rozprawa była poświęcona osobie, która wsiadła za kierownicę po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu. Byliśmy świadkami dramatu oskarżonego, który najprawdopodobniej straci prawo jazdy i jednocześnie pracę. Po tej rozprawie sędzia wygłosił długą mowę pouczającą, dlaczego nie powinniśmy kierować pojazdem pod wpływem nawet niewielkiej ilości alkoholu.

Wizyta w sądzie była niezwykle pouczająca, mogliśmy poznać jak funkcjonuje trzeci organ władzy oraz zadać specjalistom nurtujące nas pytania. W dodatku wyciągnęliśmy wnioski z błędów popełnionych przez oskarżonych. Myślę, że każdy z klasy I D zapamięta tę lekcję życia na zawsze.

Wiktoria Januć kl. I D    

Finał Konkursu Języka Angielskiego dla gimnazjalistów 2017

10 kwietnia 2017 r. odbył się etap finałowy Konkursu Języka Angielskiego o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół. Była to już jego 9. edycja. W naszej imprezie w dwóch etapach wzięło udział ok. 250 gimnazjalistów z opolskich i podopolskich gimnazjów. Etap finałowy składał się z dwóch części: pisemnej (rozumienie tekstu słuchanego, czytanego oraz test leksykalno-gramatyczny) oraz ustnej.

W przerwie konkursowej rywalizacji został zorganizowany dla gimnazjalistów wykład popularnonaukowy o Kalifornii, który przygotowała pani mgr Małgorzata Nicieja, pracownik naukowy Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego.

Do części finałowej zostało dopuszczonych 42 uczniów, natomiast do części ustnej konkursu zostało zakwalifikowanych 6 osób. Oto ostateczne wyniki Konkursu Języka Angielskiego o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół organizowanego przez PLO Nr V w Opolu:

              I miejsce             Julian Iwański                 PG w Dąbrowie

              II miejsce           Adela Diłaj                       PG 5 w Opolu

              II miejsce           Agata Drozd                    PG 5 w Opolu

              II miejsce           Maciej Szyluk                  PG 11 w Opolu

              V miejsce           Daniel Michalski             PG 5 w Opolu

              VI miejsce          Aleksander Kokot           PG w Dąbrowie

              Do komisji konkursowej zaprosiliśmy nauczycieli-gości, którzy pomogli nauczycielom PLO nr V ocenić zarówno część pisemną, jak i ustną konkursu. Poziom finału konkursu był bardzo wyrównany. Pomiędzy wynikami laureatów po części pisemnej i ustnej występowały minimalne różnice punktowe.

Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali swoich uczniów do naszego konkursu za ich zaangażowanie i współpracę. Dziękujemy wszystkim uczniom gimnazjów za udział i zainteresowanie naszą imprezą. Wszystkich chętnych gimnazjalistów zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie w przyszłym roku.

Organizatorki:

Joanna Dobrzyńska-Róg

Anna Trojan

Teresa Seremak

Do artykułu załączamy zdjęcia wykonane przez Sabinę Kainkę uczennicę kl. II B.

 

kon1        kon2

 

kon3        kon4

Logowanie