Kontakty międzynarodowe

"Przystanek Łotwa" 2013

            W poniedziałek 23 września 2013 roku w naszym Liceum przywitaliśmy specjalnych gości. Byli to potomkowie Polaków mieszkających na Łotwie, uczący się w polskiej szkole w Dyneburgu.

   Ł1   Ł2

            Wszyscy szybko przełamaliśmy pierwsze lody. Ósemka uczniów już drugiego dnia czuła się u nas jak w domu… Pierwsze dwa dni upłynęły na zajęciach „integracyjnych” między naszymi grupami, m.in. uczniowie LO5 oraz szkoły w Duneburgu rysowali stereotypowe wyobrażenie Polaka i Łotysza. Nasi przyjaciele z Łotwy obejrzeli również wystawę plakatów przygotowaną przez klasę I D.

   Ł3   Ł4

   Ł5   Ł6

   Ł7   Ł8

            Trzeciego dnia pojechaliśmy wraz z naszymi gośćmi pociągiem do Wrocławia. Odwiedziliśmy słynny Uniwersytet Wrocławski, zwiedziliśmy rynek oraz szukaliśmy krasnali, które są jedną z wielu wizytówek Wrocławia. Myślę, że wycieczka dodała naszej wymianie niezłej energii.

   Ł11

            Po dobrej zabawie nadszedł czas na naukę. Z tego powodu wybraliśmy się na Uniwersytet Opolski , by posłuchać wykładu o Inflantach. Dlaczego akurat ten wykład? Historia Inflant łączy nasze narody. Po niezwykle ciekawym wykładzie zostaliśmy oprowadzeni po terenie otaczającym nasz uniwersytet. Uważam, że to urokliwe miejsce.

            Cóż, wszystko co dobre ma swój koniec. W piątek 27 września urządziliśmy pożegnanie naszych nowych przyjaciół. Poza poczęstunkiem i miłymi słowami podziękowań z obu stron zostaliśmy zaproszeni do zobaczenia prezentacji o Łotwie oraz krótkiego filmu promującego ten kraj. Zanim pożegnaliśmy Łotyszy, już wiedzieliśmy, że będziemy za nimi tęsknić.

            Myślę, że ich przyjazd do Polski zaowocuje wspaniałą współpracą obu szkół oraz że nigdy nie zapomnimy o rówieśnikach z Łotwy, którzy podbili nasze serca.

Tekst: Wiktoria Urban (kl. I D)

Zdjęcia: Aleksandra Zastępa (kl. I D)

Logowanie