Wolontariat

Wolontariat

Podsumowanie akcji "Może nad morze"

,,Słysząc wołanie o pomoc -
pomagamy... wołać.''

(Radomir Dobke)

,,Może nad morze'' jest akcją stworzoną przez cztery uczennice klasy ID, aby spełnić marzenie podopiecznej fundacji ,,Mam marzenie''. Chora dziewczynka bardzo chciała wyjechać nad polskie morze, jednak jej rodzice nie byli w stanie sfinansować wyjazdu i z tego powody zgłosili się do fundacji. Dziewczyny klasy I D - Joanna Wrzesińska, Wiktoria Januć, Julia Mros, Julia Zmarzlik postanowiły przyczynić się do realizacji marzenia i z tego względu przeprowadziły dwie zbiórki w naszym liceum.

moe1

Pierwsza z nich odbyła się na początku stycznia i była skierowana głównie do rodziców, ponieważ odbyła się podczas zebrań. Jednak gdyby nie zaangażowanie uczniów z wszystkich klas, którzy przygotowali kącik słodkości, to nie odnieślibyśmy takiego sukcesu. Następną akcję dziewczyny przeprowadziły przed feriami, organizując przyśpieszony ,,Charytatywny Tłusty Czwartek'' na którym nauczycieli oraz uczniowie mogli zakupić pączki upieczone przez piekarnię ,,Wodnicki''.

   moe2

Łącznie uzbieraliśmy 1584,87zł i razem z pomocą innych wolontariuszy dziewczynka w wakacje wyjedzie na wymarzone wakacje.

Bardzo chcielibyśmy Wam podziękować za zaangażowanie, ponieważ jest to nasz wspólny sukces : )

Ania Antosiewicz z kl. I D na początku czerwca 2015 r. przez dwa tygodnie jako wolontariuszka pracowała w helskim fokarium. Była jedyną osobą, wybraną spośród kilkunastu ubiegających się uczniów naszej szkoły. Gorąco zachęcamy do przeczytania spisanych przez nią wrażeń.

Wspomnienia z wolontariatu

Po długiej i wyczerpującej podróży dotarłam do Stacji Morskiej w Helu. Jak się potem okazało, byłam pierwsza. Po pewnym czasie dojechała druga osoba i już we dwie udałyśmy się do naszych przełożonych. Zapoznałyśmy się ogólnie z miejscem i naszymi zadaniami. Nakarmiłyśmy też pierwszy raz naszych małych podopiecznych.

Drugiego dnia już wszystkie sześć dostałyśmy nasze oficjalne grafiki pracy, poznałyśmy zadania na każdym stanowisku i pełnoprawnie zaczęłyśmy pracę w fokarium.

Pierwsze kilka dni były dla nas wszystkich pełne nowych odkryć. "Na własnej skórze" poznałyśmy, np. jak trudni mogą być turyści; ale były też pozytywne zaskoczenia. Podczas karmienia stada hodowlanego  mogłyśmy otrzymać buziaka od foki czy sprawdzić stan ich płetw i całego ciała.

F3   F7

 

Również po pracy miło spędzałyśmy czas, jedząc wspólnie kolacje i wymieniając się przeżyciami danego dnia. Każdy kolejny dzień wydawał się być coraz krótszy, a niechciany koniec nadchodził wielkimi krokami. Przedostatniego dnia część z nas wypłynęła na Foczą Łachę (ujście Wisły), gdzie nastąpiło wypuszczenie do morza trójki z naszych podopiecznych, którymi zajmowałyśmy się przez 2 tygodnie naszego wolontariatu. Ja wraz z koleżanką w tym czasie zostałyśmy w fokarium i miałyśmy możliwość zastąpienia trenerów podczas karmienia ‘’pokazowego’’ i treningu medycznego.

F2

 

 

 

 

 

 

   F8

Było to cudowne przeżycie, ponieważ wcześniej miałyśmy możliwość pomocy trenerom przy karmieniach stada hodowlanego. Nim się obejrzałam minęły dwa tygodnie pracy, która była wspaniałą przygodą i zabawą z niezwykłymi zwierzętami, jakimi są foki szare.

   F1   F4

Cieszę się ogromnie, że dostałam szansę odbycia tego wolontariatu i serdecznie zachęcam do składania wniosków na przyszły sezon ;)

Wojewódzka gala "Ośmiu Wspaniałych" 2015

27 maja 2015 r. w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego odbyła się Gala Wojewódzka XVI Opolskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, realizowanego przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego i Opolskiego Kuratora Oświaty.

Wśród laureatów znalazły się dwie nasze uczennice Dorota Zgoda (2F) i Karolina Żyła (2B). To ogromny zaszczy i wyróżnienie, znaleźć się w gronie 8 najlepszych wolontariuszy województwa opolskiego. Dziewczyny w pełni zasłużyły na ten tytuł, swoją ciężką, regularną pracą, na rzecz innych, która sprawia im ogromną przyjemność. Ich działania, bardzo spodobały się komisji podczas przesłuchań, która zakwalifikowała je do złotej ósemki.

              zdj na stron 5   zdj na stron 4

Nasze laureatki przyjęły gratulacje, dyplomy oraz nagrody z rąk Grzegorza Sawickiego – Wicemarszałka Województwa Opolskiego oraz Hanny Franczak – Wicedyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji.

Tegoroczną galę uświetnił znakomity występ artystyczny grupy ,,PARADOKS” w składzie Dorota Zgoda, Jadwiga Kwiatkowska, Konrad Muller, Szymon Hołowacz (2F). Wszyscy zebrani byli pod ogromnym wrażeniem, talentu naszych uczniów.

   8 wsp

Serdecznie gratulujemy opiekunkom naszych uczennic:

Pani mgr Elżbiecie Dróżdż oraz Pani mgr Beacie Romanowskiej,

które wspierały dziewczyny na każdym etapie konkursu.

                                                                                                                                                      Serdecznie gratulujemy !

   zdj na stron 9

KILOMETRY DOBRA - podsumowanie zbiórki

            W niedzielę 31 maja 2015 r. na Opolskim Rynku odbędzie się finał kampanii, na który szczególnie zaproszone są osoby biorące udział w akcji "Kilometry Dobra" organizowanej przez Fundację Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu.

Ogłoszenie wyników konkursu międzyszkolnego odbędzie o godzinie 14.00.


          Ponadto, na Rynku w godzinach od 10.00 - 22.00 odbywać się będzie zbiórka złotówek dobra. Do pomocy przy zbiórce będą potrzebni wolontariusze (z pisemną zgodą od rodzica/opiekuna prawnego na udział w zbiórce). Wszystkich chętnych wolontariuszy zapraszam po szczegółowe informacje do gabinetu 24 lub do kontaktu z koordynatorem akcji p. Magdaleną Miką Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
          W samym dniu finału odbędzie się także konkurs dla zbierających do puszek wolontariuszy. Przewidywana nagroda - niespodzianka.

 

Tekst: mgr Elżbieta Dróżdż

Projekt społeczny naszych uczennic

Trzy uczennice klasy II C: Aleksandra Cichoń, Maria Soszka oraz Karolina Wocław w ramach konkursu "Zwolnieni z teorii" stworzyły projekt społeczny 24HOURS, którego opis można znakeźć poniżej.

"Opolanie ochoczo i tłumnie wychodzą z domów kiedy cała Polska żyje Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki. Jednak kiedy reflektory gasną, miasto wraca do swojej dawnej postaci i znowu wydaje się być kolejnym nudnym miejscem na Ziemi.   

Projekt 24HOURS powstał z myślą o mieszkańcach, którzy każdy wolny wieczór spędzają samotnie w domu.
Mamy w planach organizację serii wieczorków tematycznych, podczas których zaistnieje możliwość poznania osób z danej branży m.in teatru i muzyki, zawiązania więzi z osobami o podobnych zainteresowaniach, zaprezentowania swoich talentów czy po prostu zagrania w gry planszowe.
  Dodatkowo dla osób starszych pragniemy zorganizować dancingi i spotkania, na których będą mogli wymienić się opiniami z młodszym pokoleniem czy chociażby podzielić się sprawdzonym przepisem na ciasto. Wszystko to w klimatycznych zakamarkach Opola przy dobrej muzyce i idealnie przystrojonej sali.

strona projektu - https://www.facebook.com/24hart

Logowanie