„Bliskie spotkania z historią”

  • Post author:

DIABŁY, CZAROWNICE, RZUCANIE UROKÓW NA INNYCH LUDZI… kary za czary, tortury, palenie na stosie… to temat niezwykle ekscytujący, owiany mgłą tajemnicy… Prawdy i mity na ten temat zaprezentował podczas naszego kolejnego spotkania w ramach cyklu „Bliskich spotkań z historią” Pan Profesor UO, Mariusz Sawicki – specjalista od czarów i magii w nowożytnej Europie.

A jeśli spotkanie ze wskazanego cyklu – to stuprocentowa gwarancja, że będzie ciekawie! I rzeczywiście, uczestnicy klas humanistycznych absolutnie się nie zawiedli. To spotkanie ani na chwilę nie było torturą. Pan Profesor w bardzo interesujący, plastyczny, często nie pozbawiony subtelnej dozy humoru przedstawił temat procesów o czary, odnosząc się głównie do Rzeczypospolitej na przestrzeni XVI – XVIII wieku. Wspólnie doceniliśmy fakt, w jakich czasach przyszło nam żyć, bo kto wie, czy pomyślnie przeszlibyśmy próby pławienia ?

Warto przypomnieć, że obecne spotkanie piątkowe [w podwójnym tego słowa znaczeniu – piątkowe, bo w piątek i Piątkowe, bo w „Piątce”] jest jednym z wielu, które odbywają się cyklicznie w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Nr V w Opolu. Zainicjowane zostały przez Panią Profesor Grażynę Binkowską, a obecnie realizowane są we współpracy Pani Profesor z Panem Profesorem Antonim Maziarzem.

 

czary

Grafika i tekst: A.Trzebuniak