Dni języków obcych w „Piątce”.

  • Post author:

3 dni, 11 narodowości, około 250 osób. z takim rozmachem w tym roku udało nam się przeprowadzić Dni Językowe – 20, 21 oraz 22 kwietnia. W te dni uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście ze szkół podstawowych mogą spotkać się z osobami z innych krajów podczas prezentacji, projekcji filmowej lub warsztatów.

Odwiedzili nas wykładowcy z Uniwersytetu Opolskiego, którzy przeprowadzili wykłady i warsztaty z języka angielskiego i niemieckiego. Studentka fundacji Fulbright z USA opowiedziała o szkołach i studiowaniu w Stanach. Obcokrajowcy – wolontariusze Biblioteki Obcojęzycznej w Opolu przeprowadzili warsztaty z języka francuskiego i hiszpańskiego.
Nauczycielka z Chin z Instytutu Konfucjusza dała naszym uczniom szansę spróbowania swoich sił w kaligrafii oraz spróbowała nieco przybliżyć chińską kulturę. W tym roku przeprowadziliśmy również nowy projekt we współpracy ze studentami Uniwersytetu Opolskiego, obcokrajowcami przebywającymi na wymianie Erasmusa. Ten projekt to Human Library – czyli biblioteka, gdzie nie czyta się książek, tylko czyta się ludzi.
Każdy może podejść do człowieka stanowiącego bibliotekę – bo każdy z nas jest zbiorem wiedzy i doświadczeń – i osobiście zbudować swoją wiedzę o danym kraju i kulturze. Taki bezpośredni sposób budowanie relacji z prawdziwą osobą niewątpliwie wpływa na późniejsze postrzeganie tego narodu – inaczej jest, gdy kogoś znamy osobiście. Mieliśmy w ten sposób okazję do poznania kultury greckiej, tureckiej, ukraińskiej, nigeryjskiej, kirgistańskiej, francuskiej. Koordynatorem projektu z UO był Pan Haris Koshitani z Afganistanu.
Wielokulturowość, otwartość na innych, ciekawość świata, oraz oczywiście doskonalenie języków – tego młodzież uczy się podczas naszych Dni Językowych w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Nr V w Opolu.

Mamy nadzieję, że zaproszeni goście również będą wspominali naszą szkołę z radością!

djo

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Olak – Posacka