Kolejne spotkanie z historią

  • Post author:

Kolejny miesiąc, kolejny piątek… a więc i kolejna sposobność do tego, aby uczestniczyć w „Bliskich spotkaniach z historią”. Z kim tym razem? Na jaki temat? Już zdajemy relację… Dzisiaj, czyli 5 marca, klasy humanistyczne miały możliwość urozmaicenia dnia lekcyjnego  i posłuchania wykładu, organizowanego przez Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem prelekcja była prowadzona przez  Panią prof. dr. hab. Annę Pobóg-Lenartowicz. Tematem spotkania były „Kobiety średniowiecza”.

Pani Profesor opowiadała m.in. o sytuacji kobiet w epoce średniowiecza,  o ich prawach, o ważnej roli kobiet w religii chrześcijańskiej. Sporo miejsca poświęciła ukazaniu kobiet jako prekursorek wielu dziedzin, na przykład dietetyki czy fizyki. Dzięki  Pani Profesor Lenartowicz uczniowie zdali sobie sprawę, jak wiele dokonały kobiety w wiekach średnich, które często bywały – niesłusznie zresztą – postrzegane jako wieki ciemnoty i zacofania.  Podczas trwania wykładu można było wyciągnąć wnioski, że kobiety wcale nie są słabą płcią i bez ich poświęcenia, wykształcenia i zapału świat na pewno nie byłby taki, jakim jest teraz.

Uczniowie, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu on-line, są bardzo wdzięczni Pani Profesor Annie Pobóg-Lenartowicz za niezwykle ciekawy wykład, za wzbogacenie uczniowskich umysłów o nowe ciekawostki na temat „mecenasek sztuki”  oraz za udzielenie odpowiedzi na wszystkie, nurtujące uczniów pytania. Chcemy też podziękować Pani Profesor Grażynie Binkowskiej oraz Panu Profesorowi Antoniemu Maziarzowi za zorganizowanie kolejnego, interesującego wykładu, z nadzieją, że niedługo posłuchamy kolejnych.

Tekst: Barbara Gołębiowska, klasa 2e4

kobietyGrafika: Anna Trzebuniak