Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny. Bo jeśli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na wszystkich waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba.
Słowa wypowiedziane w 2020 roku przez Mariana Turskiego, historyka, dziennikarza i działacza społecznego, byłego więźnia obozu Auschwitz-Birkenau kryją w sobie uniwersalną przestrogę… która niestety wciąż jest aktualna. We współczesnym świecie bowiem nie brakuje obojętności – wobec ludzkiego cierpienia i krzywdy, wobec niesprawiedliwości, nierówności społecznych obecnych tuż obok nas. To stan, który może prowadzić do powtarzania tragicznych wydarzeń historycznych.
Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady
Taki właśnie przekaz był tematem przewodnim ekspozycji „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”, po której oprowadziła nas Pani Anna Szyba – reprezentantka Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Takie też przesłanie niósł wykład poświęcony sensowi uczenia się historii, a wygłoszony przez Panią Alicję Bartuś, reprezentującą Oświęcimski Instytut Praw Człowieka. Także prelekcja na temat losów Żydów – żołnierzy w niemieckich obozach jenieckich wygłoszona przez Panią Renatę Kobylarz-Bułę, Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych oraz warsztaty historyczne poprowadzone przez Panią Aleksandrę Bielską z Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka uświadomiły nam, że obojętność jest pułapką, jest zagrożeniem, które niszczy naszą empatię, współczucie i zdolność do działania… Utwierdziły nas w przekonaniu, że każdy z nas ma potencjał i może swoim postępowaniem mieć realny wpływ na rzeczywistość. To nieprawda, że jednostka nie jest w stanie niczego zdziałać. Każda, nawet najmniejsza inicjatywa może mieć niebagatelne skutki. Ale musimy przełamać obojętność…
Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach edukacyjnych – uczniowie klasy 3e Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr V