Nie bądź obojętny

  • Post author:

19.04. w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr III odbyła się konferencja popularno – naukowa pt. “Nie bądź obojętny”, zorganizowana w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Była to wspólna inicjatywa Publicznych Liceów nr I, III i V oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 Opolu.

Wystąpienia

 Uczniowie wspomnianych szkół przygotowali krótkie wystąpienia, które przybliżyły nam wybrane wątki związane z powstaniem w getcie warszawskim oraz historią ludności żydowskiej. Pan dr hab. prof. UO Marek Białokur dopełnił treść spotkania swym niezwykle ciekawym wykładem o dramatycznych losach więźniów i funkcjonowaniu Sonderkommando Auschwitz-Birkenau.

Całości dopełniały przejmujące wystąpienia artystyczne: wokal Darii Kryvoruchko, gra na skrzypcach Tymoteusza Datko oraz recytacja wiersza Dobrochny Kantorowicz.

 Podczas konferencji wspomniano również o realizowanych projektach związanych z tematyką Holokaustu, między innymi o udziale uczniów PLO nr III i PLO nr V w Marszu Żywych prowadzonym przez Ocalonych, i przeżyciach uczestników z nim związanych.

Wystawa

 Bezpośrednio po konferencji uczniowie i nauczyciele wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” https://czasnaopole.pl/byli-sasiadami-ludzkie-wybory-i…/

 Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, gościom za przybycie, a nauczycielom za merytoryczne przygotowanie uczestników.

 Szczególnie dziękujemy Pani Magdalenie i Panu Piotrowi Zawadzkim za koordynację przygotowań do konferencji.
 Był to czas pełen refleksji.