Współpraca Instytutu Śląskiego i Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu
20 marca 2025 roku w auli Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Rok przełomu. 1989 w historii Polski, Europy, Świata”. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Pracownią Badań nad Podręcznikami Historii, działającą przy Instytucie Śląskim. Sesja była połączona z promocją publikacji „1989. Rok przełomu. Historia–Polityka–Edukacja”, której autorami są: Marek Białokur, Karolina Biedka, Leokadia Drożdż, Dorota Gajda-Szczegielniak oraz Dariusz Gołębiowski.
Inspirujące prelekcje i dyskusje
Wydarzenie otworzyła dr Dorota Gajda-Szczegielniak, dyrektor PLO V w Opolu. Uczniowie mieli okazję wysłuchać fascynujących wystąpień dotyczących przełomowego roku 1989, w tym:
- Leokadia Drożdż – omówiła działalność Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii oraz historię Instytutu Śląskiego.
- Dr Dariusz Gołębiowski – przedstawił satyryczne spojrzenie na schyłkowy PRL, analizując sceny z kultowego serialu „Alternatywy 4”.
- Dr Karolina Biedka – zaprezentowała referat „Twarze Przełomu, czyli ludzie, którzy tworzyli historię. Co o nich wiesz?”, zakończony interaktywnym quizem.
- Dr hab. Marek Białokur, prof. UO – omówił temat „Dlaczego w 1989 roku w Polsce nie skończył się komunizm, a na świecie historia?”, posługując się m.in. przykładem historii Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
- Dr Dorota Gajda-Szczegielniak – zaprezentowała referat „Głową muru nie przebijesz, ale piosenką możesz go skruszy”, ukazując rolę muzyki w przełomowych wydarzeniach roku 1989.
Występ chóru i promocja książki
Sesję uświetnił występ chóru pod kierownictwem Urszuli Bartczak, który wykonał utwory nawiązujące do przełomu lat 80. i 90.
W trakcie spotkania zaprezentowano publikację „1989. Rok przełomu. Historia–Polityka–Edukacja”, którą można nabyć w Instytucie Śląskim lub zamówić w księgarni online.
PLO V w Opolu – Szkoła Partnerska Instytutu Śląskiego
Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V w Opolu jest dumnym Partnerem Instytutu Śląskiego, angażującym się w projekty edukacyjne i popularyzujące historię.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie Instytutu Śląskiego na Facebooku.








