Sesja popularnonaukowa „Przełomowe wybory – przełomowe lata 1989-1999-2004. Polska droga do wolności, NATO i Unii Europejskiej”

  • Post author:

W 35. rocznicę przełomowych wyborów parlamentarnych przeprowadzonych w Polsce 4 czerwca1989 r., w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbyła się sesja popularnonaukowa skierowana do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa opolskiego, której współorganizatorem było Publiczne Liceum Ogólnokształcącego Nr V.

Sesję otworzyły dwa wystąpienia uczennic PLO V z kl. 1A – Patrycji Burzyńskiej, Igi Krzysztoń, Emilii Jastrzembskiej oraz Julii Wróbel. Nasze Koleżanki próbowały odpowiedzieć na pytanie, czy rocznica wyborów czerwcowych powinna zyskać status święta państwowego, oraz zaprezentowały wyniki ankiet przeprowadzonych wśród młodzieży, ilustrujące stosunek licealistów do obecności Polski w strukturach NATO oraz Unii Europejskiej. Należy bowiem podkreślić, że rok 2024 wiąże się również z okrągłymi rocznicami polskiej obecności w tych ważnych organizacjach – 25. w NATO i 20. w UE. Podczas sesji głos zabrała także opolska Kurator Oświaty, Pani Joanna Raźniewska, która opowiedziała o historii oraz perspektywach Szkolnych Klubów Europejskich, a Dyrektor PLO V, dr Dorota Gajda-Szczegielniak, wygłosiła referat Polska droga do wolności, jak przystało na Opole – stolicę polskiej piosenki – muzyką opisana, urozmaicony fragmentami piosenek o wolności i oporze wobec minionego ustroju. Na zakończenie tej części sesji członkowie Pracowni Badań nad Podręcznikami Historii Instytutu Śląskiego – dr hab. Marek Białokur, prof. UO, dr Karolina Biedka i dr Dariusz Gołębiowski (nauczyciel historii w PLO V) przedstawili wyniki analiz podręczników szkolnych w kontekście sposobu ujęcia w nich wydarzeń czerwcowych 1989 r. Po referatach wydarzenie uświetnił spektakl aktorów z Teatru EKOSTUDIO, za sprawą którego mogliśmy odbyć podróż w czasie do czerwca 1989 r. Sesję zakończyliśmy debatą, w której mieliśmy szansę wypowiedzieć się na omawiane w jej trakcie tematy. Debata bez wątpienia uświadomiła nam, jak wiele pracy poprzednie pokolenia musiały włożyć w to, abyśmy mogli żyć w spokojnych i bezpiecznych czasach.

Kacper Namyślak, Bartosz Pruski, Samuel Grobosz (kl. 1A)

Źródło fotografii: https://www.facebook.com/opolskie