„Telefony w mojej (oraz Twojej) głowie”. Wykład ks. prof. Marka Lisa w ELO5.

  • Post author:

W środę 24 kwietnia uczniowie klasy 1D i 1B wzięli udział w wykładzie, w ramach współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.

Gościliśmy w naszej szkolnej auli medioznawcę, ks. profesora Marka Lisa, cenionego zarówno w kraju jak i za granicą. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu pt. „Telefony w mojej (oraz Twojej) głowie”

W czasie spotkania zapoznaliśmy się z podstawowym zarysem historii komunikacji. Ksiądz Profesor w bardzo obrazowy sposób ukazywał, że zarówno pismo, druk, media elektryczne i elektroniczne doprowadziły do poważnych zmian, m.in. o charakterze społecznym i edukacyjnym. Jednak pojawienie się smartfonów w 2007 roku, wywołało konsekwencje znacznie poważniejsze: naukowcy zauważają, że narzędzia oparte na zastosowaniach Internetu zmieniają również nasze mózgi, tworząc na naszych oczach nowe pokolenie: iGen.

Z wykładu wyszliśmy ubogaceni, z poszerzonymi perspektywami. Zgodnie uznaliśmy, że Internet i smartfon to cenne narzędzia, a pogłębiona świadomość ich oddziaływania na człowieka, pozwala bardziej świadomie korzystać z nich w codzienności.  Księdzu Profesorowi dziękujemy za obecność i z pewnością to nie było ostatnie takie spotkanie.

Autor: ks. P. Leżuch