To była niezwykła przygoda czyli wymiana z partnerską szkołą w Kiel.

  • Post author:

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią wznowiliśmy trwającą już od ponad 20 lat wymianę z partnerską szkołą w Kiel.
15 września zawitała do nas grupa 18 uczniów i 2 opiekunów z Niemiec. Z niecierpliwością wyczekiwaliśmy naszych gości. Już przed przyjazdem nawiązaliśmy z naszymi partnerami kontakt w mediach społecznościowych. W dniu przyjazdu zorganizowaliśmy wieczór zapoznawczo- integracyjny w restauracji w Suchym Borze. To pierwsze przełamanie lodów, pierwsze rozmowy, jeszcze bardzo nieśmiałe relacje i spacery wymagające sprawności fizycznej, niezbędnej do walki z inwazją komarów ? Początki bywają trudne…

20220919 112134

Kolejnego dnia jednak zaświeciło słońce i na twarzach pojawiło się mnóstwo uśmiechów. Zwiedzanie Opola połączyliśmy z występem na żywo na scenie amfiteatru. I chociaż w międzyczasie przeszła ulewa, wspólne śpiewanie zapewniło wszystkim dobry humor. Doszliśmy nawet do wniosku, że tworzymy niepowtarzalny, międzynarodowy chór?
Uwieńczeniem tego wspaniałego dnia był obiad w naleśnikarni „Grabówka”. Nasi goście poznali nie tylko zabytki Opola, ale również regionalne przysmaki.
Weekend w rodzinach obfitował w wiele atrakcji np. wyjścia na lodowisko, do Odskoczni, na kręgle, na Jarmark Franciszkański itp.
W poniedziałek udaliśmy się na podbój Wrocławia. Po krótkim oprowadzeniu przez panią przewodnik odkrywaliśmy tajniki tego pięknego miasta uczestnicząc w grze miejskiej. Dla najsprytniejszej grupy, która bezbłędnie rozwiązała wszystkie zagadki były również upominki. Po wyczerpującym zwiedzaniu czekała nas kolejna kulinarna uczta.
We wtorek i w środę nasi goście zwiedzali Kraków i Oświęcim, z kolei czwartek spędziliśmy razem w szkole. Najpierw nasi niemieccy partnerzy uczestniczyli w naszych zajęciach lekcyjnych a potem rozpoczęła się impreza pożegnalna. Oprócz smakołyków imprezę uświetniła muzyka a nawet wspólne tańce.
Tak bogaty program mógł być zrealizowany dzięki dofinansowaniu PNWM (Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży)
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. W czwartek wieczorem o godzinie 20.00 pomachaliśmy sobie na pożegnanie. Ostatnie upominki, uściski i łzy… Takie pożegnanie świadczy o powodzeniu wymiany, to gesty, które nie potrzebują słów, przemawiają same za siebie. Już nie możemy doczekać się naszej wizyty w Kiel. Do naszych partnerów wybieramy się w czerwcu 2023 roku. Zachęcamy do brania udziału w wymianach, gdyż to nie tylko wspaniała przygoda, to również poznawanie nowej kultury oraz zawieranie nowych przyjaźni, które przyczyniają się do obalenia stereotypów a tym samym do tolerancji i pokoju na świecie.

 

tekst i zdjęcia: Małgorzata Lisowska i Anna Siwiec

 

 {gallery}2022/10{/gallery}