Ponadnarodowa mobilność uczniów
W bieżącym roku szkolnym realizujemy w szkole projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój PO_WER. Temat projektu: ‘’The Power of Taste - cultural, culinary and historical heritage connecting nations and generations’’. Czas realizacji obejmuje okres od 1 marca 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. Projekt zakłada współpracę z włoskim liceum ogólnokształcącym Liceo Statale ‘’Cagnazzi’’ w Altamurze we Włoszech. W ramach tej współpracy planowany jest wyjazd 20 uczniów do Altamury na 1 tydzień w terminie od 27/28 maja do 3 czerwca 2023 r. Rozpoczęliśmy rekrutację uczestników. Uczniowie zainteresowani udziałem w projekcie proszeni są o wypełnienie ankiety rekrutacyjnej i złożenie jej w sekretariacie szkoły.
Koordynatorem projektu jest Pani Małgorzata Podraza - wicedyrektor ZS
Potęga smaku – kulinarne, kulturowe i historyczne dziedzictwo łączące narody i "pokolenia”
Projekt ”Potęga smaku – kulinarne, kulturowe i historyczne dziedzictwo łączące narody i "pokolenia” skierowany do uczniów Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr Vw ZS im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opolu zakładał 7-dniową mobilność do Altamury we Włoszech. Mobilność była poprzedzona zajęciami przygotowawczymi dla wszystkich uczestników w okresie od marca do maja 2023 roku. Były to cykliczne spotkania podzielone na trzy obszary: przygotowanie merytoryczne z zakresu ogólnej wiedzy o Włoszech, Altamurze, szkole przyjmującej, kulturze Włoch wraz z przygotowaniem informatycznym odnośnie metod tworzenia prezentacji, przygotowanie językowe z języka angielskiego w zakresie słownictwa związanego z tematyką projektu oraz zajęcia z języka włoskiego obejmujące podstawowe zwroty grzecznościowe, liczebniki, dialogi w sklepie i na ulicy.
Udział w mobilności do szkoły w Altamurze wzięło 20 uczniów wyłonionych w procesie rekrutacji oraz 4 nauczycieli. Wizyta odbyła się w dniach 28 maja – 3 czerwca 2023 roku. Przez tydzień czasu młodzież polska i włoska współpracowała ze sobą w szkole nad zagadnieniami projektu, uczestniczyła w warsztatach i wykładach oraz integrowała się podczas wspólnych wycieczek do pobliskich atrakcji: Matery, Alberobello, Polignano a Mare oraz Bari. Wszyscy uczestnicy zapoznali się z warunkami życia, elementami kultury oraz funkcjonowaniem w środowisku lokalnym włoskiej młodzieży w tym samym wieku.
Projekt miał na celu wzrost kompetencji kluczowych i społeczną aktywizację uczestników. Udział w mobilności uświadomił jego uczestnikom rolę i znaczenie historii, kultury oraz tradycji w odniesieniu do wielu aspektów otaczającej nas rzeczywistości. Sama realizacja projektu dała młodzieży możliwość kreatywnego łączenia wiedzy, umiejętności i postaw, wykraczających poza szkolną rzeczywistość. Zarówno zajęcia przygotowawcze do mobilności, jak i sama mobilność umożliwiły nam realizację głównego celu projektu, tj. wzrost i rozwój siedmiu kompetencji kluczowych.
Po powrocie z Altamury miało miejsce podsumowanie projektu i promocja wypracowanych rezultatów. W skład rezultatów końcowych wchodzą prezentacje stworzone we współpracy z rówieśnikami z instytucji przyjmującej, o następującej tematyce: porównanie kuchni polskiej i włoskiej, porównanie miast Opole – Altamura, wpływy włoskie w architekturze polskiej, muzyka włoska i polska, region Apulia, Język włoski i polski, wspólna historia polski i Włoch, sztuka włoska, nasza szkoła, Opole – nasze miasto, plakat – włoskie impresje.
Wrażenia i komentarze uczestników
Wymiana była niezapomnianą przygodą i okazją do poznania nowej kultury, zwyczajów i osób. Było to ciekawe doświadczenie mieszkać u obcych rodzin, które przyjęły nas jak własne dzieci. Nawiązaliśmy z nimi bardzo dobre relacje i będziemy za nimi tęsknić. Mieliśmy również okazję do zwiedzenia nowych miejsc. Odwiedziliśmy miasta takie jak Matera, Alberobello, Polignano a Mare i Bari. Klimat i wygląd tych miejsc znacznie różni się od tych w Polsce. Mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych włoskich potraw, również tych mniej znanych dla reszty świata. Nowe smaki podbiły nasze serca. Ludzie, z którymi spędzaliśmy czas byli pozytywnie do nas nastawieni i bardzo otwarci. Spędziliśmy z nimi niezapomniane chwile i super się bawiliśmy.
Włoskie rodziny od samego początku przyjęły nas bardzo ciepło. Byli bardzo gościnni i troskliwi, gotowali pyszne, wielodaniowe obiady. Tamtejsza tradycyjna kuchnia okazała się pyszna. Mieliśmy przyjemność spróbować takich dań jak m.in. focaccia, panzerotti, carbonara oraz prawdziwą włoską pizzę. Odwiedziliśmy piękne miejsca w Altamurze oraz kilku innych miastach. W samej Altamurze panował niesamowity klimat przez jej wiekową architekturę. W Materze widzieliśmy piękną panoramę miasta oraz niedalekich wzgórz. W Alberobello mieliśmy możliwość zobaczyć malowniczą okolicę domków „Trulli”. W Polignano a Mare spędziliśmy czas na skalistej plaży. Na koniec, odwiedziliśmy Bari – stolicę regionu, które jest dużym miastem z Hollywoodzkim klimatem. Z włoskimi „hostami” dogadywaliśmy się dość dobrze, byli bardzo otwarci i pomimo bariery językowej potrafiliśmy się porozumieć.
Niesamowite przeżycie, dzięki któremu dużo się nauczyłam i poznałam wiele nowych osób.
Jestem bardzo zadowolony, projekt skutecznie podniósł moją pewność siebie w posługiwaniu się językiem obcym, poznałem nową, ciekawą kulturę oraz nawiązałem nowe przyjaźnie.
Dużo nowych doznań, przyjaźni, zwiedzania; Intensywność realizacji projektu dała większe możliwości poznania nowych miejsc, ludzi, zabytków i kuchni.
Super doświadczenie pozwalające poznać inny język, kulturę i ludzi.
Pouczający wyjazd, nowi znajomi.
Przepiękne widoki, wspaniałe jedzenie i cudowni ludzie.
Najlepsza wycieczka w życiu, niesamowite wspomnienia.
Bardzo przydatny projekt.
Projekt podniósł moje kompetencje wiedzy o regionie.
Bardzo się cieszę, że wzięłam udział w projekcie.
Ciekawe miejsca i dużo pozytywnych wspomnień.
Wspaniałe wspomnienia ze wspaniałymi ludźmi.
Niesamowite przeżycie, dzięki któremu dużo się nauczyłam i poznałam wiele nowych osób.
Bardzo pouczający projekt.
Jestem bardzo zadowolony,
Nasz produkty
PO_WER.topic7.art.architecture