Konferencja popularnonaukowa „Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego”.

  • Post author:

W dniu 06 października br. w Prudniku-jednym z miejsc uwięzienia Prymasa Tysiąclecia, odbyła się konferencja popularnonaukowa „Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego”.

Byliśmy szczęśliwcami, że jako przedstawiciele Naszej szkoły, której zresztą Prymas patronuje, mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Po raz kolejny przekonaliśmy się, iż Jego życie, to co zrobił dla Polski i Kościoła oraz słowa, które pozostawił są ważne i wciąż aktualne. Warto zatrzymywać się by choć trochę je przemyśleć bądź dowiedzieć się o tym Wielkim Polaku czegoś nowego.
Część pierwsza konferencji miała miejsce w Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku Lesie. O godz.9.00 rozpoczęła się Msza Św., której przewodniczył Ordynariusz opolski Andrzej Czaja a później mogliśmy usłyszeć historię tego miejsca jak również zwiedzić miejsce w którym 57 lat temu więziony był Prymas Wyszyński. W prudnickim „więzieniu” spędził najwięcej miesięcy w swoim trzyletnim internowaniu. Zakończyliśmy spotkanie sadząc „prymasowskie” klony przed murami Sanktuarium.
Na drugą część, która rozpoczął Pan Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty, przejechaliśmy do Prudnickiego Centrum Kultury gdzie wysłuchaliśmy wykładów w następującej kolejności: „Dzieciństwo i młodość Stefana Wyszyńskiego w kontekście jego późniejszych wyborów życiowych”, „<<Z pierwszą Mszą pojechałem na Jasną Górę, aby mieć Matkę>>. Maryjny rys drogi kapłańskiej Prymasa”, oraz „Osobiste, społeczne i narodowe skutki czasu internowania Prymasa Wyszyńskiego”. Wykłady kolejno wygłosili: s. Damiana ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej, ks. Janusz Iwańczyk oraz dr Ewa Czaczkowska. Wysłuchane przez nas prelekcje wygłoszone z ogromną pasją poszerzyły nasze widzenie świata oraz ubogaciły wiedzę o błogosławionym kardynale Wyszyńskim.
Po raz kolejny przekonaliśmy się, że możemy być dumni z faktu bycia członkami społeczności Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr V w Opolu.

Tekst i zdjęcia: Bartosz Grabarczyk

konf.prymas

Tekst i zdjęcia: Bartosz Grabarczyk