NAJBARDZIEJ POLSKIE ZE ŚWIĄT…

  • Post author:
Opłatek, choinka, ozdoby, którymi ubieramy bożonarodzeniowe drzewko, kolędowanie, życzenia, potrawy wigilijne – niby wszystkim znane, a jednak okazuje się, że niewiele wiemy o ich historii…
Wczoraj (18 grudnia br.) jednak, dzięki interesującemu wykładowi prof. UO Antoniego Maziarza mogliśmy nasze braki w wiedzy uzupełnić… Klasy humanistyczne naszego liceum – 2e4, 2d4 i 3f – uczestniczyły w prelekcji poświęconej tradycjom bożonarodzeniowym, symbolice wieczerzy wigilijnej, przesądom związanym z różnymi zachowaniami przy stole wigilijnym i wielu innym ciekawym zagadnieniom.
Oczywiście, nie mogło zabraknąć cytatów i przykładów z ulubionej powieści Pana Profesora Maziarza, czyli Reymontowskich „Chłopów” ?
 
Dzisiejsze spotkanie on-line wpisuje się w wieloletnią inicjatywę Pani profesor Grażyny Binkowskiej, która organizowała w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Nr V w Opolu cykliczne „Bliskie spotkania z historią”.
Zainteresowanym zapowiadamy, że w styczniu czekają nas kolejne ciekawe prelekcje – między innymi na temat bardzo aktualny, czyli o pandemiach w historii świata. Już dziś zachęcamy do udziału.
 

swieta

 

    Tekst i zdjecie: A. Trzebuniak