Pamiętamy…

  • Post author:

Co prawda majowe słońce sprzyja raczej radosnym nastrojom… ale nie oznacza to dla nas, by nie wspominać ważnych i poważnych rocznic…

Uroczystość

„Pamiętamy!” – to tytuł uroczystości, w której uczestniczyli uczniowie naszej szkoły w dniu 30 maja w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

W widowisku historycznym wystąpili licealiści z klasy 3f – Alicja Henek, Emilia Spyra, Marta Ciszewska, Julia Budzyń, Bartosz Cepa oraz Anna John z klasy 2c. O efekty dźwiękowe zadbali Hubert Gabalewicz z klasy 3f oraz Jakub Gołąb z klasy 2b.

Pamiętamy, wspominamy, składamy hołd wszystkim pomordowanym i poległym w walce Bohaterom getta warszawskiego. W obliczu pogardy i śmierci chwycili za broń, sprzeciwiając się niemieckiemu ludobójstwu. Ta wyjątkowa, pełna wzruszeń lekcja historii to krótki rys dziejów narodu żydowskiego na ziemiach polskich z rozbudowanym wątkiem Holocaustu. O tragedii Żydów uczniowie opowiadali prozą oraz przejmującymi słowami poetów – świadków wydarzeń. Teksty przeplatane były pieśniami żydowskimi, muzyką Fryderyka Chopina, sugestywnymi odgłosami walk oraz ilustrowane fragmentami filmów i fotografii. Utworem wieńczącym uroczystość była pieśń Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” w niezwykłym wykonaniu naszej tegorocznej absolwentki – Vanessy Siwy.

Lekcja dostarczyła nie tylko sporej dawki wiedzy historycznej, ale również poruszyła nas wszystkich do głębi, pozostawiając ślad w naszej pamięci.

Podziękowania

Widowisko historyczne przygotowane zostało pod kierunkiem Pani Grażyny Binkowskiej we współpracy z Panią Anną Trzebuniak.