Profesor Piątki miejskim freskarzem!

  • Post author:

Fresk to stara technika malarska, filozofia malowania warstwami. Gra światła i cienia, oraz umiejętnego nakładania farb. Niezwykle pracochłonna technika, którą możemy po latach podziwiać w kościołach czy muzeach. Ale nie tylko tam!

Dzięki projektowi Erasmus dla nauczycieli, w którym Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr V w Opolu reprezentuje Pani Elżbieta Olak-Posacka, może się to udać!

Po ukończeniu przez uczestników warsztatów tworzenia fresków, które odbyły się w lipcu w Troyes we Francji, w dniach 20-25 września 2021 nowi freskarze próbują swych sił na prawdziwej, miejskiej ścianie. Fresk powstanie w Opolu, na murze między Kościołem „na Górce” a Solarisem. Jest to ogromne przedsięwzięcie, gdyż ściana ta ma aż 45 m kw. Projekt został zatwierdzony przez Prezydenta Miasta Opola oraz komisję artystyczną. Nasi uczniowie również będą mogli skorzystać z doświadczenia nabywanego przez nauczycieli, gdyż będą mogli uczestniczyć w warsztatach freskowych, które zostaną przeprowadzone w bieżącym roku szkolnym.

W projekcie oprócz kilku szkół z Opola biorą udział przedstawiciele Wydziału Ekonomicznego w Opolu Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, szkoły: w Eberswalde w Niemczech i w Litomyslu w Czechach oraz francuska grupa entuzjastów fresków Les Passeurs des Fresques.

Erasmus