Seminarium naukowe w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau

  • Post author:
W dniach 26-27.10.2022 r. grupa uczniów klas trzecich naszego liceum w ramach współpracy z LO III w Opolu wzięła udział we wspólnym seminarium naukowym zorganizowanym wraz z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. 
W trakcie dwudniowego wyjazdu uczniowie mieli niezwykłą okazję uczestniczenia w  spotkaniu z Ocalałą, Marią Stroińską, która trafiła do KL Auschwitz-Birkenau z powstańczej Warszawy w wieku 12 lat. Dla wielu z nich mogła, to być jedyna, a zarazem ostatnia taka szansa. 

1

 

Program seminarium był bardzo bogaty i pozwolił uczniom nie tylko na poznanie historii KL Auschwitz-Birkenau, ale również samego miasta Oświęcim, szczególnie miejsc związanych z jego przedwojenną historią. Oprócz szczegółowego zwiedzania terenu  byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, uczniowie zobaczyli  wystawę „Klisze Pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja” w Harmężach. Wystawa składająca się z 260 obrazów wykonanych przez byłego więźnia wywarła ogromne emocje wśród uczestników seminarium. Z kolei wizyta w Centrum Żydowskim i synagodze Chewra Lomdei Misznajot pozwoliła na poznanie zwyczajów oraz kultury żydowskiej. Uzupełnieniem było odwiedzenie lokalu i muzeum Jakoba Haberfelda oraz poznanie tragicznej historii wojennej jego rodziny.
Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach pt. „Trauma – życie byłych więźniów po wojnie”. Poznali wówczas historie byłych więźniów, którzy zmagali się z  traumą po obozową i trudno było im wrócić do normalnego życia po zakończeniu wojny.
 
tekst: Hubert Gabalewicz, klasa 3F
 
{gallery}2022/11/seminarium_oswiecim{/gallery}