Wymiana szkolna Opole – Kiel 05.09-13.09.2019

  • Post author:

 wymiana kiel01

Od roku 1996 trwa wymiana uczniów naszego liceum z Hebbelschule w Kiel . Cieszymy sie bardzo, że mimo upływu lat możemy podtrzymywać tradycje związane z wymianą i że dla wielu uczniów jest to najbardziej oczekiwane wydarzenie w roku szkolnym.  Nasi partnerzy odwiedzili nas we wrześniu 2018r.,  a my 05.09.2019 udaliśmy się do nich z rewizytą.  Mimo że każdy znał już swojego partnera , a niektórzy nawet spotkali się prywatnie  w czasie wakacji, wyjazd związany był z ekscytacją  i emocjami – to przecież nowe doświadczenie i wielka przygoda. Co czyni wymianę czymś wyjątkowym? Jest wiele odpowiedzi na to pytanie – to związek małych sukcesów dnia powszedniego: wspólnych rozmów, uśmiechów, dyskusji dotyczących wspólnych problemów, zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie nowej kultury, a także wspólne tworzenie muzyki.

Nasi goście przygotowali bardzo różnorodny program. W pierwszym dniu pobytu nasi partnerzy przygotowali dla nas powitalną kolację, na którą zaprosili również Panią dyrektor Annegret Wilms oraz Panią wicedyrektor Sylwię Antczak. Pani Antczak towarzyszyła nam we wszysktich punktach wymiany, co czyniło ją jeszcze bardziej wyjątkową.

Następnego dnia mieliśmy okazję poznać Kilonię. Przewodnik oprowadził nas po mieście,  opowiedział o najważniejszych zabytkach, a także pokazał nam port, z którego wypływają promy do Szwecji i Norwegii.  Niedziela, to dzień programu indywidualnego w rodzinach. W tym dniu rodziny goszczące uatrakcyjniały nasz pobyt wieloma ciekawymi wydarzeniami, wyjazdami itp.

W poniedziałek zaczęła się zasadnicza część wymiany- poznanie szkoły naszych partnerów, a także wspólne dyskusje na wcześniej przygotowane tematy, poruszające aspekty demokracji w naszych krajach oraz problem języka nienawiści w mediach społecznościowych. Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących tej problematyki zaowocowała licznymi prezentacjami, a nawet stworzeniem piosenek, które zostały zaprezentowane w ostatnim dniu naszego spotkania.

W kolejnych dwóch dniach mieliśmy okazję zwiedzić europejską stolicę marcepanu – Lubekę oraz Hamburg. To dwa niezwykłe i piękne miasta z wieloma atrakcjami turystycznymi.   Poznaliśmy symbol Lubeki – Bramę Holsztyńską oraz najstarszy niemiecki ratusz, gotyckie kościoły a także „Marzipanhaus” ,w którym mogliśmy degustować się oryginalnym lubeckim marcepanem.  W Hamburgu mieliśmy okazję przeżyć ekscytujący rejs po porcie oraz zwiedzić  Elbphilharmonie (Filharmonię nad Łabą)

 

W piątek nasza przygoda dobiegła końca. Chociaż ciężko było się spakować, wsiąść do autobusu i wrócić do codzienności, to z pewnością każdy z uczestników wymiany uważa ten wyjazd za udany. Wiele powstałych przyjaźni przetrwa pewnie lata – a to przecież jeden z celów wymiany 🙂

 

{gallery}2019/09/kiel{/gallery}