Diá de Muertos w Piątce!

  • Post author:

Uśmiechające się, a niekiedy przerażające czaszki, huczne uczty i parady, na których widać pomalowane na kościstą biel twarze uczestników przebranych w kolorowe stroje. To obraz obchodów meksykańskiego Dnia Zmarłych.

 10

W ramach promocji kultury meksykańskiej oraz południowo amerykańskiej nasza nauczycielka j. hiszpańskiego – Pani Carmenem Teresa Aguirre Valdivia wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowała serię anglojęzycznych wykładów poświęconych meksykańskim zwyczajom!
Na wykładach mogliśmy usłyszeć m.in o Piñata’ch ?, Quinceañera’ch oraz o zwyczajach w czasie święta Diá de Muertos.

Zatem co to jest Dia de Muertos? Día de Muertos to Dzień Zmarłych w Meksyku.Tym co odróżnia Día de Muertos od form upamiętniania zmarłych w większości państw kręgu chrześcijańskiego, jest szczególnie radosny wymiar obchodów uroczystości. Pojawia się więc cały wachlarz działań, znajdujących wyraz w refleksji i zabawie: dekorowanie grobów bliskich (m.in. aksamitkami, świecami i jedzeniem) i czuwanie na cmentarzach, stawianie ofrendas czyli domowych, bogato zdobionych ołtarzyków, wyposażonych w posiłki i napoje, które za życia lubili zmarli. W tym czasie Meksykanie przygotowują też słodkie potrawy, w tym cukrowe czaszki, a nade wszystko jest to okazja do wspominania zmarłych i… dobrej zabawy.

Z okazji Dia de Muertos uczniowie wykonali mapy myśli, które zawierają informacje na temat Dia de Muertos, które możecie spotkać na szkolnych korytarzach.

{gallery}2022/11/muertos{/gallery}