Marsz Żywych

  • Post author:

18 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 2a wzięli udział w “Marszu Żywych” zorganizowanym w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Projekt był realizowany w ramach współpracy z PLO nr III w Opolu. Dla uczestników było to niezwykłe przeżycie, o czym świadczą ich relacje:

Marsz Żywych okazał się dla mnie podróżą nie tylko śladami więźniów, ale i w głąb siebie. Było to dla mnie niezwykle wzruszające wydarzenie, które wywołało u mnie wiele przemyśleń na temat tego, co działo się w obozie zagłady. Uzupełnieniem wyjazdu były liczne informacje historyczne i udział w poruszającej ceremonii.

Chociaż Marsz Żywych to wydarzenie traumatyczne i pełne emocji, przyczyniło się one z pewnością do zwiększenia mojej świadomości o tragedii, którą przeżyła ludzkość podczas II wojny światowej i upamiętnienia jej ofiar. Marsz był wyjątkowym doświadczeniem, które pozwoliło na głębsze zrozumienie historii i otworzyło oczy na aktualne problemy. Dodatkowo pozwoliło poznać obce kultury podczas spotkań z zagranicznymi rówieśnikami.

Wędrując tą samą drogą, którą przeszli więźniowie obozu koncentracyjnego, miałam możliwość spojrzenia na przeszłość i zrozumieć wagę obrony praw każdego człowieka.

Było to niezwykle poruszające doświadczenie. Wydarzenie było również okazja do spotkania ludzi z różnych krajów i kultur, którzy łączą się w wspólnym celu – upamiętnienia ofiar i walki z nietolerancją i nienawiścią.

Tegoroczny Marsz Żywych

Motywem przewodnim tegorocznego Marszu Żywych, wydarzenia, które odbywa się już od 35 lat (na początku odbywało się co dwa lata), było uhonorowanie heroizmu Żydów podczas Zagłady. Marsz odbył się w przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. 

W Marszu wzięło udział kilka tysięcy osób, przede wszystkim młodych Żydów z wielu krajów świata, a także kilkuset uczniów z polskich szkół. Po przejściu przez bramę „Arbeit macht frei” uczestnicy Marszu Żywych przeszli z terenu byłego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau.